Úvodní stránka
Co je nového

6. 10. 2011

TZ - Pohled LPR k současné reformě zdravotnictví - 6 chyb

Pozorně sledujeme schvalování reformních zdravotnických zákonů. Netají se snahou inspirovat se holandským systémem zdravotní péče, který je v současnosti asi nejlepší na světě. Pokud však srovnáme holandský systém s navrhovaným systémem u nás, je na první pohled vidět, že se mu podobá pouze vzdáleně.

[více]

22. 4. 2011

TZ - Spoluúčast se musí řešit systémově

Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) se znepokojením sleduje nesystémové změny regulačních poplatků ve zdravotnictví. Dle zkušeností členů sdružení poplatky svůj účel splnily, jejich efekt se částečně vyčerpal a je nutné přejít na perspektivnější a komplexnější systém spoluúčasti.

[více]

14. 4. 2011

Spoluúčast – proč a jak.

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

[více]

13. 4. 2011

Řešení současné situace ve zdravotnictví – jedině zásadní reforma. Ale jaká?

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

[více]

15. 11. 2010

K čemu je dobré nominální pojistné?

Kde vzít další peníze pro zdravotnictví, když státní pokladna zeje prázdnotou a zároveň nechceme všechny pacienty zatěžovat vysokou spoluúčastí?

[více]

26. 10. 2009

Úvaha o standardu a nadstandardu, o pojištění a připojištění

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

[více]

19. 10. 2009

Regulovaná konkurence zdravotních pojišťoven - co si pod tím představit.

Na základě nejasnosti okolo tohoto pojmu jsme sepsali několik poznámek. Dle event. dotazů článek dále upravíme. 

[více]
Pro registrované

Přečtěte si ...

Jakou reformu podporujeme?

zpět na předchozí stránku

Zveřejnili jsme text náměstka Hroboně a zkritizovali internetový šlágr "Jak ukrást 220 miliard". Taky nepropagujeme demonstraci zdravotníků. A hned se našli někteří kolegové, kteří nám navrhují přejmenovat se na "Lékaře pro Julínka" a považují naše sdružení za hlásnou troubu ministerstva.

Mají i nemají pravdu. Nikdy jsme neměli ambice (a naprostou ztrátu soudnosti), abychom chtěli sami vymyslet či vyprojektovat reformu systému zdravotnictví v České republice. Chtěli jsme - a stále chceme - vytvořit diskuzní prostor k reformě a také vytvořit a udržovat kontakty s opravdovými tvůrci reformy (reforem). Povšimněte si, že slovo reforma píši s malým "r" - my nehájíme jednu určitou Reformu, snažíme se podporovat tu, kterou považujeme za nejlepší.

A tady je asi zdroj toho "nedorozumění" - ony totiž jsou na stole obrysy pouze dvou variant "reforem" - ta, kterou se jako kamikadze snaží prosadit současné ministerstvo zdravotnictví, a ta, kterou naznačila ČSSD. A je-li ta druhá pro nás zcela nepřijatelná, jak jsme už vícekrát uvedli, nemáme mnoho na výběr. Protože každá alespoň trochu smysluplná reforma je lepší než čekání na kolaps současného systému nebo znovubudování centrálně řízeného zdravotnictví podle Ratha.

Pohlížejte tedy na naše snahy přiblížit reformní návrhy ministra Julínka touto optikou. Má-li být diskutována, musíme ji znát. Pokud by zde byly i jiné akceptovatelné (nebo alespoň diskutovatelné) návrhy, věnovali bychom se jim také. Už jednou jsme citovali zásadu, že "Povinností komentátorů je být nezávislí na politických tlacích a svodech. Jejich povinností však vůbec není být nestranní, naopak, musí stranit správnému před chybným, dobrému před špatným, slušnějšímu před sprostším." (Bohumír Doležal, politolog a komentátor)

Ivan Sucharda, místopředseda,
LpR, 19. 5. 2008

na začátek stránky