Úvodní stránka
Co je nového

6. 10. 2011

TZ - Pohled LPR k současné reformě zdravotnictví - 6 chyb

Pozorně sledujeme schvalování reformních zdravotnických zákonů. Netají se snahou inspirovat se holandským systémem zdravotní péče, který je v současnosti asi nejlepší na světě. Pokud však srovnáme holandský systém s navrhovaným systémem u nás, je na první pohled vidět, že se mu podobá pouze vzdáleně.

[více]

22. 4. 2011

TZ - Spoluúčast se musí řešit systémově

Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) se znepokojením sleduje nesystémové změny regulačních poplatků ve zdravotnictví. Dle zkušeností členů sdružení poplatky svůj účel splnily, jejich efekt se částečně vyčerpal a je nutné přejít na perspektivnější a komplexnější systém spoluúčasti.

[více]

14. 4. 2011

Spoluúčast – proč a jak.

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

[více]

13. 4. 2011

Řešení současné situace ve zdravotnictví – jedině zásadní reforma. Ale jaká?

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

[více]

15. 11. 2010

K čemu je dobré nominální pojistné?

Kde vzít další peníze pro zdravotnictví, když státní pokladna zeje prázdnotou a zároveň nechceme všechny pacienty zatěžovat vysokou spoluúčastí?

[více]

26. 10. 2009

Úvaha o standardu a nadstandardu, o pojištění a připojištění

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

[více]

19. 10. 2009

Regulovaná konkurence zdravotních pojišťoven - co si pod tím představit.

Na základě nejasnosti okolo tohoto pojmu jsme sepsali několik poznámek. Dle event. dotazů článek dále upravíme. 

[více]
Pro registrované

ČLÁNKY DO TISKU

počet nalezených článků: 7

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

vloženo dne: 13. 4. 2011
[celý článek]

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

vloženo dne: 26. 10. 2009
[celý článek]

Konečně je načase jasně říct, že efektivní není systém, kdy vše je pro pacienty prakticky zadarmo, ale systém s jasně nastavenou spoluúčastí a pravidly čerpání péče, kontrolou zdravotních pojišťoven a pochopitelně i kontrolou poskytovatelů s jejich dostatečným ohodnocením. Jak tomu mohou pomoci lékaři?

vloženo dne: 2. 7. 2009
[celý článek]

Pokud ministerstvo plánuje zvýšit v následujících dvou letech prostředky veřejného zdravotního pojištění o 13 mld Kč je zřejmé, že cca 2 - 3 mld. jsou vyhozené peníze.

vloženo dne: 15. 6. 2009
[celý článek]

V poslední době je částí lékařů, zvláště praktických lékařů, navrhován pokladenský systém jako rychlé a účinné řešení současných problémů ve zdravotnictví. Systém vypadá na první pohled velmi elegantně a obsahují i určitou složku spoluúčasti. Ale pouze na první pohled! Má totiž několik zásadních nedostatků.

vloženo dne: 6. 4. 2009
[celý článek]

Toto drobné opatření dokázalo výrazným způsobem stabilizovat hospodaření zdravotních pojišťoven, umožnilo financovat péči pro podstatně větší počet vážně nemocných občanů a v neposlední řadě přimělo všechny pacienty zamyslet se nad tím, zda skutečně potřebují zdravotní péči či nikoliv.

vloženo dne: 16. 2. 2009
[celý článek]

Není naléhavější doba pro reformu zdravotnictví než teď. Pokud nás doby ekonomického růstu nedonutily k větší efektivitě a úsporám, krize si je vyžádá ve všech směrech.

vloženo dne: 1. 2. 2009
[celý článek]

na začátek stránky