Úvodní stránka
Co je nového

6. 10. 2011

TZ - Pohled LPR k současné reformě zdravotnictví - 6 chyb

Pozorně sledujeme schvalování reformních zdravotnických zákonů. Netají se snahou inspirovat se holandským systémem zdravotní péče, který je v současnosti asi nejlepší na světě. Pokud však srovnáme holandský systém s navrhovaným systémem u nás, je na první pohled vidět, že se mu podobá pouze vzdáleně.

[více]

22. 4. 2011

TZ - Spoluúčast se musí řešit systémově

Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) se znepokojením sleduje nesystémové změny regulačních poplatků ve zdravotnictví. Dle zkušeností členů sdružení poplatky svůj účel splnily, jejich efekt se částečně vyčerpal a je nutné přejít na perspektivnější a komplexnější systém spoluúčasti.

[více]

14. 4. 2011

Spoluúčast – proč a jak.

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

[více]

13. 4. 2011

Řešení současné situace ve zdravotnictví – jedině zásadní reforma. Ale jaká?

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

[více]

15. 11. 2010

K čemu je dobré nominální pojistné?

Kde vzít další peníze pro zdravotnictví, když státní pokladna zeje prázdnotou a zároveň nechceme všechny pacienty zatěžovat vysokou spoluúčastí?

[více]

26. 10. 2009

Úvaha o standardu a nadstandardu, o pojištění a připojištění

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

[více]

19. 10. 2009

Regulovaná konkurence zdravotních pojišťoven - co si pod tím představit.

Na základě nejasnosti okolo tohoto pojmu jsme sepsali několik poznámek. Dle event. dotazů článek dále upravíme. 

[více]
Pro registrované

Reforma musí pokračovat!

9. 12. 2008 v 14:36  |  Karel Beneš
benes.k@seznam.cz  |  IP: 195.113.149.x  |  [ reagovat ]
Kolegové, ve Vašich bodech nikde nečtu o společenském a ekeonomickém zlepšení postavení lékařů. Je načase nechat ostatní vzletné myšlenky politikům, ale my od refomy chtějme svobodu a rovnost šancí na prosperitu.Ne prosperitu pro pojišťovny, ty prosperují ažaž. Viz platy a odměny.Zlepšení pro nás přinese jen pokladenský systém.Je v podstatě stejný jako zavedení standardů ale jeho zavedení může být podtatně rychlejší.Není třeba říkat , že to nejde. Je třeba říkat , že je to dobré řešení a hledat cesty k jeho prosazení.Pro současně navrženou reformu opravdu nejsem .Naše zájmy jsou opět odsunuty do pozadí.A pokud se zlepšení pro pacienty týče , pak není větší dobro pro pacienty , než spokojený ,nenaštvaný lékař.
8. 12. 2008 v 09:39  |  Bohumír Šimek
sim@c-mail.cz  |  IP: 193.86.132.x  |  [ reagovat ]
Reforma Tomáše Julínka přináší svobodu pojišťovnám, méně pacientům a ještě méně lékařům. To není dobré.
Pojišťovna by měla vztah mezi pacientem a lékařem jen jistit a nikoliv řídit.
Pacient musí osobně garantovat zaplacení lékaři. Bez této osobní garance by neměl mít právo na ošetření. Garanci si musí zajistit osobní smlouvou s pojišťovnou, nebo u sociálně slabých přes stát.
A konečně přirozené a svobodné vztahy jsou nejefektivnější. Na to by ODS neměla zapomínat, pokud se chce proklamovat jako strana pravicová.
16. 11. 2008 v 08:57  |  Lenka Svobodová
lenka.sv@volny.cz  |  IP: 83.240.73.x  |  [ reagovat ]
Na úvod musím říct, že jsem "na druhé straně barikády". Po internetu běhá text s názvem Jak ovládnout 220 miliard Kč v českém zdravotnictví. Pan Cikrt se k němu vyjádřil, ale v podstatě ho nevyvrátil. Pokud je to, co se tam uvádí, pravda, s vaší reformou nesouhlasím. A regulační poplatky nemají smysl, když pro ty, kdo zdravotní péči zneužívají, není problém doložit hmotnou nouzi.
16. 11. 2008 v 11:40 | admin > Sucharda Admin
sucharda@lekariproreformu.cz | IP: 193.179.183.x  |  [ reagovat ]
Článek o 220 miliardách je uveřejněn na našem webu i s odpovědí náměstka ministra pan MUDr. Hroboně - viz http://www.lekariproreformu.cz/cz/info/1555-co-je-noveho/64-co-prinese-zdravotnikum-reforma.html . Možná vás přesvědčí o nepravdivosti tvrzení v články, který autor ani nepodepsal.
Určitě souhlasím s tím, že poplatky byly nešťasnou konstrukcí, ale právě především proto, že někteří "prolidoví" politici do zákona protlačili - a stále dále protlačují osvobození právě pro ty populační skupiny, které tvoří největší podíl pacientů v ordinacích a tedy i největší část zneužívajících (důchodci...). Přitom ovšem všichni lékaři potvrzují, že i takové "trapné" částky významně snížily počet zbytečných návštěv.
Největší problém není v tom, co se udělalo, ale v tom, co se ještě neudělalo. Poplatky do budoucnosti budou jen okrajovou záležitostí u základního pojistného plánu, ale nabídka jiných možností, jak si zorganizovat zajištění vlastní zdravotní péče bude zahrnovat spoluúčast na výkonech (ze spořících účtů, ne z peněženky) nebo formu řízené péče bez spoluúčasti a řadu dalších možností. Samostatné zdravotní pojišťovny budou moci vytvářet a zdokonalovat sítě smluvních lékařů podle efektivnosti, protože jim nepůjde jen o prosté omezení ceny léků a vyšetření, ale o to aby pacient byl opravdu zdravý (a nemusely platit nic).
Nevadí, že se cítíte být odpůrcem reformy, je věc politiků i zdravotníků, aby vás přesvědčili - zejména o tom, že i když se vám třeba dnešní systém
5. 11. 2008 v 21:34  |  MUDr. Blanka Krausová
blankakr@volny.cz  |  IP: 90.176.42.x  |  [ reagovat ]
Podporuji reformu zdravotnictví v podání současné vlády, přestože mám stejně jako předchozí kolega výhradu k pojišťovenskému systému a souhlasím s názorem, že smlouva by měla existovat především mezi pacientem a pojišťovnou. Ale to je zřejmě v našich krajích zatím sci-fi, takže jsme ráda, že vláda našla odvahu a začala dělat alespoň něco. Jen doufám, že jí bude poskytnut dostatek času, aby vše zdárně dokončila. Váš článek to shrnuje velmi srozumitelně, díky.
5. 11. 2008 v 10:23  |  Jitka Mašková Švejdová
info@klubzdravazada.cz  |  IP: 85.70.170.x  |  [ reagovat ]
Děkuji za Vaši práci, děláte správné kroky správným směrem. Tento článek bude vyvěšen u nás v čekárně. Navrhuji natisknout nálepky: Jsem sympatizant reformy zdravotnictví pod vedením ministra MUDr. Julínka. Abychom sympatizanti mohlí dát jasně najevo na které straně jsme. Pacienti platí ochotně poplatek, ale musí vědět, že se jim lékař skutečně věnoval.
5. 11. 2008 v 07:32  |  Bohumír Šimek
sim@c-mail.cz  |  IP: 193.86.132.x  |  [ reagovat ]
Skutečná reforma se musí opřít o svobodu lékaře, svobodu pacienta a o jejich vzájemný, důvěrný vztah. Tomáš Julínek místo toho opírá reformu o pojišťovny a jejich řídící funkci v systému. Skutečná pojišťovna nesmí vztah lékaře s pacientem řídit, ale pouze jistit. Jenže takovou pojišťovnu nemáme ani jednu.
Individuální smlouvu s pojišťovnou potřebuje mít pacient na optimální zdravotní péči a nikoliv jeho ošetřující lékař, který ji uzavírá na omezování této péče!
5. 11. 2008 v 12:48 | Tomáš Macháček
tomas@klientpro.cz | IP: 212.67.86.x  |  [ reagovat ]
Intimní vztah lékaře a pacienta je zatížen - zejména jako důsledek toho, že zdravotní služby platí někdo jiný, než pacient - velkým množstvím konfliktů zájmů. cesta k tomu, co chce pan doktro Šimek, je známá. Je to na jedné straně podpora nezávislého rozhodování pacienta a dostupnost vhodně strukturovaných informací, na druhé straně částečné nahrazení zdravotního pojištění zdravotním spořením, které dovoluje pacientovi nést podstatně vyšší okamžitou spoluúčast. OBOJÍ je v reformním konceptu obsaženo a v obojím reformní tým udělal velké množství konkrétní práce. Takže: nejsme v rozporu, jen nejde všechno najednou - přechod má svoji logiku a posloupnost kroků.
4. 11. 2008 v 17:53  |  Roman Flašar
flasar@lekariproreformu.cz  |  IP: 83.240.27.x  |  [ reagovat ]
Prosím všechny, kteří mají zájem o konstruktivní diskusi, aby se podělili o pocity z prosazování reformy. Především o to, jakým způsobem lépe komunikovat s pacienty aby pochopili, že v případě prosazení zdravotnictví bez spoluúčasti nás čeká akce Titanic. Pak již bude pozdě.
5. 11. 2008 v 20:27 | Jiřina Kosová
J.Kosova@seznam.cz | IP: 89.24.5.x  |  [ reagovat ]
Že je nutné pokračovat v reformě zdravotnictví je jasné,protože jinak opravdu skončíme jako Titanic..-a to bude katastrofa..Problém ale je,že je to jasné pouze vcelku malé části lékařů,protože někteří nechápou,že zdravotnictví není samofinancovatelné,nechápou principy tržního mechanismu atd.-s tím ale asi těžko něco naděláme a bohužel se nevyhneme tomu,že budou apriori proti těm,kteří reformu prosazují..Na druhé straně -reforma se týká hlavně pacientů a to jsou ti,kteří "rozdali karty" při volbách a tím umožnili do určité míry oslabení moci vlády a prosazování reforem.Ne malá část z nich ovšem nutnost změn ve zdravotnictví pochopila -nepodceňujme je-ale jak vím na základě debat s nimi -v žádném případě nejsou schopni ani ochotni pochopit jinou-poněkud kontroverzní část reformy-poplatky za položku na receptu 30Kč..Jsou ochotni pochopit, že mají zaplatit za poskytnutou ambulantní i hospit.zdravotní péči,hospitalizaci v nemocnici atd.,ale poplatek za položku na receptu nelze pochopit...A ten bohužel musí platit taky a částky to nejsou zanedbatelné..-zvlášť u lidí chronicky nemocných atd.To se bohužel obávám,že byl jeden z důvodů,proč mnozí volili populistické politiky,kteří slibovali hory-doly..(i když tito populisté placení poplatků v lékárnách neslibovali..-možná ale tito lidé čekají,že k tomu časem dojde - nedojde,bude jen hůř..).Vzhledem k tomu,že princip a podstata a hlavně efekt reformy lidem nebyl politiky dostatečně vysvětlen, je situace taková jaká je.Doporučila bych
5. 11. 2008 v 22:04 | Roman Flašar
flasar@lekariproreformu.cz | IP: 78.102.176.x  |  [ reagovat ]
Jen krátce k tomu poplatku za recept. Lékárníkům se přiměřeně snížila marže. Myslím, že to právě pacienti neví a myslí si, že se jedná o 30 Kč za nic.
3. 11. 2008 v 22:04  |  Admin
diskuze@lekariproreformu.cz  |  IP: 193.179.183.x  |  [ reagovat ]
Prosím, napište nám své názory na článek i na další pokračování reformy zdravotnictví.
Přidat příspěvek
Vaše jméno
e-mailová adresa
Váš příspěvek
(max. 1 500 znaků)
Opište kontrolní kód  Opište prosím 6 znaků z obrázku. Nezáleží na velikosti písmen.
na začátek stránky