Úvodní stránka
Co je nového

6. 10. 2011

TZ - Pohled LPR k současné reformě zdravotnictví - 6 chyb

Pozorně sledujeme schvalování reformních zdravotnických zákonů. Netají se snahou inspirovat se holandským systémem zdravotní péče, který je v současnosti asi nejlepší na světě. Pokud však srovnáme holandský systém s navrhovaným systémem u nás, je na první pohled vidět, že se mu podobá pouze vzdáleně.

[více]

22. 4. 2011

TZ - Spoluúčast se musí řešit systémově

Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) se znepokojením sleduje nesystémové změny regulačních poplatků ve zdravotnictví. Dle zkušeností členů sdružení poplatky svůj účel splnily, jejich efekt se částečně vyčerpal a je nutné přejít na perspektivnější a komplexnější systém spoluúčasti.

[více]

14. 4. 2011

Spoluúčast – proč a jak.

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

[více]

13. 4. 2011

Řešení současné situace ve zdravotnictví – jedině zásadní reforma. Ale jaká?

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

[více]

15. 11. 2010

K čemu je dobré nominální pojistné?

Kde vzít další peníze pro zdravotnictví, když státní pokladna zeje prázdnotou a zároveň nechceme všechny pacienty zatěžovat vysokou spoluúčastí?

[více]

26. 10. 2009

Úvaha o standardu a nadstandardu, o pojištění a připojištění

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

[více]

19. 10. 2009

Regulovaná konkurence zdravotních pojišťoven - co si pod tím představit.

Na základě nejasnosti okolo tohoto pojmu jsme sepsali několik poznámek. Dle event. dotazů článek dále upravíme. 

[více]
Pro registrované

Pokladenský systém

11. 10. 2009 v 20:47  |  MUDr. Jiří Kučera
drkuc@atlas.cz  |  IP: 90.177.234.x  |  [ reagovat ]
Pokladenský systém je historicky překonaný a lze ho aplikovat pouze s vědomím vážných sociálních nepokojů - viz.dopad pouhých 30 Kč regul.poplatků.
Ale !!! Konečně by pacienti seznali skutečnou hodnotu naší práce, neboť jejich představy jsou mnohdy naivní až komické a neblíží se realitě ani řádově.
12. 10. 2009 v 14:28 | Bohumír Šimek
SIM@c-mail.cz | IP: 193.86.132.x  |  [ reagovat ]
Ano, pokladenský systém v jeho surové podobě je nerealizovatelný. Ale vycházet z něho musíme, pokud chceme reformu dobrou pro lékaře i pacienty. Klíčem ke kvalitní reformě musí být osobní odpovědnost pacienta za proplacení zdravotní péče. Pokud jeho pojišťovna nebude platit, musí to lékaři zaplatit ze svého nebo změnit pojiťovnu za schopnější. Dnes nikdo za zaplacení zdravotní péče nezodpovídá, ani pacient, ani pojišťovna, ani stát... A to je špatně! Proto zodpovídat musí pacient, který jediný může navodit změnu!
15. 11. 2010 v 16:17 | MUDr. Miloš Horčička
m.horcicka@staber-kollegen.de | IP: 217.91.219.x  |  [ reagovat ]
Dobrý den, souhlasím s návrhy na zavedení pokladenského systému. Není naivní ani překonaný. Financování zdr. péče by se pro pacienta zprůhlednilo, s řadou pozitivních důsledků pro pacienty i pro zdrav. zařízení. A o soc. slabší pac. by se musel postarat ten, kdo údajně garantuje dostupnost zdr. péče: stát. A protože by pokladenský sám reguloval čerpání zdr. péče, odpadla by potřeba tzv. regulačních poplatků, které jsou vlastně jen jinak pojmenovanou spoluúčastí pacienta.
15. 11. 2008 v 08:30  |  Roman Flašar
flasar@lekariproreformu.cz  |  IP: 78.102.176.x  |  [ reagovat ]
Opakovaně se udává jako vzor Francie, ale tam po počátečním šoku si pacienti na spoluúčast zvykli a plýtvání se zdrojů pojištění vesele pokračuje dále.
Přidat příspěvek
Vaše jméno
e-mailová adresa
Váš příspěvek
(max. 1 500 znaků)
Opište kontrolní kód  Opište prosím 6 znaků z obrázku. Nezáleží na velikosti písmen.
na začátek stránky