Úvodní stránka
Co je nového

6. 10. 2011

TZ - Pohled LPR k současné reformě zdravotnictví - 6 chyb

Pozorně sledujeme schvalování reformních zdravotnických zákonů. Netají se snahou inspirovat se holandským systémem zdravotní péče, který je v současnosti asi nejlepší na světě. Pokud však srovnáme holandský systém s navrhovaným systémem u nás, je na první pohled vidět, že se mu podobá pouze vzdáleně.

[více]

22. 4. 2011

TZ - Spoluúčast se musí řešit systémově

Občanské sdružení Lékaři pro reformu (LpR) se znepokojením sleduje nesystémové změny regulačních poplatků ve zdravotnictví. Dle zkušeností členů sdružení poplatky svůj účel splnily, jejich efekt se částečně vyčerpal a je nutné přejít na perspektivnější a komplexnější systém spoluúčasti.

[více]

14. 4. 2011

Spoluúčast – proč a jak.

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

[více]

13. 4. 2011

Řešení současné situace ve zdravotnictví – jedině zásadní reforma. Ale jaká?

Jak v příštích letech zařídit, aby byla zdravotní péče zajištěná pro všechny v dostatečné kvalitě, zdravotníci byli přiměřeně zaplaceni (bez potřeby stávek) a lidé nemuseli bankrotovat?

[více]

15. 11. 2010

K čemu je dobré nominální pojistné?

Kde vzít další peníze pro zdravotnictví, když státní pokladna zeje prázdnotou a zároveň nechceme všechny pacienty zatěžovat vysokou spoluúčastí?

[více]

26. 10. 2009

Úvaha o standardu a nadstandardu, o pojištění a připojištění

Pokud si přečteme volební programy jednotlivých stran, moc konkrétního se o zdravotnictví nedozvíme. Něco však přece - opakují se v nich návrhy na možnost připojistit se na nadstandardní péči. Je překvapivé, jak velký prostor všechny politické strany věnují tomuto tématu.

[více]

19. 10. 2009

Regulovaná konkurence zdravotních pojišťoven - co si pod tím představit.

Na základě nejasnosti okolo tohoto pojmu jsme sepsali několik poznámek. Dle event. dotazů článek dále upravíme. 

[více]
Pro registrované

KOMENTÁŘE A DISKUZE

počet nalezených článků: 9

Proč je spoluúčast při čerpání péče tak důležitá a jaká je její ideální výše?

vloženo dne: 14. 4. 2011
[celý článek]

Celý systém zdravotní péče se musí zásadně změnit, ať se nám to líbí či nelíbí. Neustálé omílání toho, že máme nejnižší kojeneckou úmrtnost a nejlépe proočkované děti není zásluha našeho systému, ale několika nadčasově uvažujících jedinců.

vloženo dne: 14. 2. 2011
[celý článek]

Pátého června jsme zveřejnili naše tiskové prohlášení k budoucí vládě České republiky. Tiskové prohlášení bylo publikována na serveru Zdravotnických novin, a vzbudilo rychle dost širokou diskuzi, která nás nutí některé body našeho návrhu upřesňovat nebo obhajovat.

vloženo dne: 5. 6. 2010
[celý článek]

V předvolebním období jsou nám jednotlivými politickými subjekty prezentovány z oblasti zdravotnictví jen "hrozinky", které mají voliče nalákat ("zrušíme všechny poplatky", "snížíme odvody na zdravotní pojištění", "zajistíme dostupnost všech služeb").

Zkusili jsme vybrat jen několik problémových oblastí a porovnat, co k nim volební programy jednotlivých stran uvádějí.

vloženo dne: 12. 5. 2010
[celý článek]

Odpověď našeho sdružení na otázku, zda otevření osmé lékařské fakulty v České republice pomůže řešit problémy nedostatku lékařů.

vloženo dne: 4. 5. 2010
[celý článek]

V současné době nemůže být úhradová vyhláška jiná než špatná. Špatná pro lékaře a špatná pro pacienty. Zdravotním pojišťovnám však pomůže přežít rok 2010. Rok 2011 již s podobnou vyhláškou nepřežijí. Mohlo současné ministerstvo, potažmo vláda, učinit jiné rozhodnutí?

vloženo dne: 14. 12. 2009
[celý článek]

Pokračování diskuze, která proběhla na stránkách Zdravotnických novin.

vloženo dne: 16. 10. 2009
[celý článek]

Reaguji na článek kolegy MUDr. Bohumíra Šimka v posledním čísle Zdravotnických novin, který kritizuje koncept reformy zdravotnictví, jak jej navrhuje o. s. Lékaři pro reformu.

vloženo dne: 20. 9. 2009
[celý článek]

(Přetištěno ze Zdravotnických novin č. 37, 14. 9.2009, rubrika NÁZORY)
Názor kolegy MUDr. Šimka na návrhy o.s. Lékaři pro reformu a jeho chvála pokladenského systému.

vloženo dne: 15. 9. 2009
[celý článek]

na začátek stránky